Czy warto zyskać na fotowoltaice? Koszty i ceny - Fotowoltaika Portal

montaż fotowoltaiki kraków

Jak działają panele słoneczne

Główną funkcją paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Taka funkcja paneli słonecznych jest możliwa dzięki zachodzeniu w fotoogniwach zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko

Czy warto zyskać na fotowoltaice? Koszty i ceny - Fotowoltaika Portal montaż fotowoltaiki kraków
fotowoltaiczne jest rodzajem zjawiska fizycznego, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym na skutek promieniowania świetlnego. Odkrycie tego zjawiska umożliwiło konstrukcję fotoogniw, które obecnie są używane do pozyskiwania prądu elektrycznego z energii promieniowania świetlnego. W każdej instalacji słonecznej, żeby było możliwe wykorzystanie prądu elektrycznego, konieczne jest zamontowanie inwertera. Inwerter jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Posiadając odpowiednie panele fotowoltaiczne, a także niezbędne do tego urządzenia, można z powodzeniem wykorzystywać energię elektryczną powstałą w skutek działania zjawiska fotowoltaicznego. Ogólna zasada działania fotoogniw wykorzystywanych z energetyce słonecznej nie jest więc zbyt skomplikowana.


Oszczędność z zainstalowania fotowoltaiki

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku mieszkalnego może się okazać niezwykle opłacalną inwestycją, zwłaszcza przy rosnących cenach za prąd elektryczny. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych rocznie na rachunkach za prąd elektryczny, a sama inwestycja w fotowoltaikę powinna się zwrócić dość szybko. Co więcej istnieje wiele dofinansowań na fotowoltaikę, więc całkowity koszt montażu instalacji słonecznej niekoniecznie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać. Montaż paneli fotowoltaicznych posiada wiele zalet, także z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ pozwala na regularne oszczędzanie na energii elektrycznej. Kolejną zaletą paneli słonecznych jest magazynowanie prądu w sieci, do czego nie potrzeba dodatkowo akumulatorów. Dobrej jakości panele fotowoltaiczne są niezwykle wydaje oraz odporne na różne warunki atmosferyczne. Jak więc widać zamontowanie paneli fotowoltaicznych do użytku prywatnego może przynieść wiele korzyści, zarówno tych środowiskowych, jak i ekonomicznych.


Jakim testom poddawane są panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne muszą posiadać solidną konstrukcję ze względu na swoje przeznaczenie. Przy produkcji paneli fotowoltaicznych poddaje się je czterem głównym testom wytrzymałościowym, które gwarantują trwałość modułów. Podstawowym testem wytrzymałościowym, który przeprowadza się na panelach słonecznych, jest tak zwany test cyklów termicznych. Celem tego testu jest badanie łączeń między warstwami podczas poddawania ich nagłym zmianom temperatury. Drugim testem paneli fotowoltaicznych jest test wilgoci i ciepła. Trzeci test wytrzymałościowy paneli słonecznych polega na testowaniu obciążenia dynamicznego. Podczas tego testu bada się wytrzymałość paneli na pęknięcia i mikropęknięcia pod wpływem uciążliwych warunków oraz pod wpływem obciążenia. Ostatni test, któremu są poddawane panele fotowoltaiczne, to tak zwany test PID. Każdy rodzaj testu, którym są poddawane panele fotowoltaiczne, bada wytrzymałość na różne warunki i zjawiska, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne określenie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych.


Jakie są źródła energii odnawialnej

Współcześnie coraz większy nacisk w ogólnoświatowym zarządzaniu energetyką kładzie się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Do odnawialnych źródeł zalicza się słońce, wiatr, woda, biomasa oraz biogaz. Sama definicja odnawialnego źródła energii brzmi następująco - jest to takie źródło energii, którego wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem, ponieważ jego zasób odnawia się w krótkim czasie. Z tego powodu jak najszersze wykorzystanie źródeł odnawialnej energii jest rozwiązaniem dobrym dla środowiska, ponieważ nie naraża na deficyt tych zasobów. Energia słoneczna jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej, głównie dlatego, że zastosowanie paneli fotowoltaicznych jest możliwe niemal wszędzie. W każdym miejscu, gdzie jest dostęp do słońca, można zamontować fotoogniwa korzystające z promieniowania świetlnego do wytworzenia energii elektrycznej. Fotowoltaika jest dziedziną nauki oraz technologii, która zajmuje się tworzeniem oraz wykorzystywaniem ogniw słonecznych.



© 2019 http://fotowoltaika-portal.krus.edu.pl/